Pridruži se! Like AutoSnova.com

Pratite najnovije informacije iz svijeta automobilizma.

Ne smatraju ga slučajno najbezbjednijim autom: Čvrsta karoserija VOLVA spasila mu život! (VIDEO) Reviewed by Momizat on . Na testovima bezbednosti i simulacijama sudara Volvo uvek prolazi odlično, ali definitivna ocena o tome koliko su vozila ove marke sigurna može da se da tek pos Na testovima bezbednosti i simulacijama sudara Volvo uvek prolazi odlično, ali definitivna ocena o tome koliko su vozila ove marke sigurna može da se da tek pos Rating: 0

Ne smatraju ga slučajno najbezbjednijim autom: Čvrsta karoserija VOLVA spasila mu život! (VIDEO)

Advertisement

Na testovima bezbednosti i simulacijama sudara Volvo uvek prolazi odlično, ali definitivna ocena o tome koliko su vozila ove marke sigurna može da se da tek posle pravog udesa.

Volvo automobili su već decenijama u samom vrhu auto-industrije kada je u pitanju bezbednost u vožnji.

Tako je bilo u prošlosti, a švedska kompanija želi da tako ostane i u budućnosti, pa je još 2008. postavila cilj da, počevši od 2020. godine, nijedna osoba na svetu više ne pogine u nekom od modela ove marke.

Prilikom ispitivanja bezbednosti putničkih automobila jedan od najzahtevnijih testova je simulacija frontalnog sudara sa malim preklapanjem.

Kako je u realnim uslovima, u jednom takvom čeonom sudaru sa kamionom, prošao Volvo XC70 starije generacije možete pogledati na sledećem snimku i sami proceniti koliko je ovaj automobil zaista bezbedan:

Na snimku se vidi da je putnička kabina ostala praktično nedeformisana i da se A stub krova (koji je najbliži tački udara) nije savio. Takođe, navodi se da je vozač prošao bez težih povreda. Istraživanja su pokazala da se četvrtina svih smrtnih slučajeva u saobraćajnim nesrećama sa frontalnim sudarima dešava kada dolazi do malog preklapanja čeonih površina vozila.

Takvi sudari dešavaju se najčešće na dvosmernim saobraćajnicama, ali i pri udaru u banderu ili drvo pored puta. Brzina kretanja vozila prilikom simulacije udara u nepokretnu prepreku iznosi 64 km/h, a površina preklapanja delova vozila zahvaćenih sudarom je 25 %.

Osoba koja je postavila ovaj video navodi da je brzina vozila bila oko 60 km/h, a na snimku se vidi da je pri sudaru kontaktna čeona površina bila relativno mala, pa možemo reći da su uslovi bili približni onim u laboratoriji kada se testira bezbednost automobila u sudaru sa malim preklapanjem.

Izvor: b92.net

Komentari korisnika: