Posljednji originalni Citroën: Rumunski Oltcit prodavan je i kod nas (VIDEO)
U vrijeme blokovske podjele svijeta Citroën je bio među rijetkim zapadnoeuropskim proizvođačima koji su izrađivali vozila iza gvozdene zavjese.
Priča je počela ’70-ih godina prošlog stoljeća kada je Citroën, pod radnim nazivom Prototip Y, razvijao nasljednika čuvenog Amija. Prototip Y nastao je pod velikim utjecajem Fiata nakon što je Michelin (od 1934. glavni dioničar Citroëna) prodao je italijanskom koncernu svojih 49 procenata u “dvostrukom chevronu”.
Automobil je čak postavljen na platformu Fiata 127, no sve se promijenilo kada je 1974. Peugeot preuzeo Citroën i stvorio koncern PSA.
Novi vlasnici odlučili su da nasljednik Amija bude sagrađen na platformi Peugeota 104. Tako se rađa Project VD iz kojeg će nastati poznata Citroën Visa. Citroën, ipak, pronalazi “krov nad glavom” i za Prototip Y.
U rumunskoj Craiovi 1976. nastaje joint venture kompanija Vlade Rumunije (51 procenat vlasništva) i Citroëna (49 posto).
Projekt je rođen u vrijeme dok je režim Nikolae Čaušeskua uživao simpatije na zapadu, posebno Francuskoj, zbog politike koja je bila prilično neovisna od velikog brata iz Moskve
Automobil po imenu Oltcit, koji je predstavljen 1981. u Rumuniji, osim neobičnog amblema na “nosu”, donio je čudnu mješavinu tehnike različitih Citroënovih modela.
Zračno hlađeni bokser agregati – dvocilindrični iz Vise (34 KS), odnosno 4-cilindraši iz GS-a (57 ili 61 KS) – spregnuti su s mjenjačem GS-a i upakovani u 3-vratnu karoseriju koja je dosta podsjećala na Visu.
Bilo je predviđeno da se godišnje proizvede 130 hiljada primjeraka Oltcita, s 40 procenata rumunskih dijelova, te da 40 posto vozila bude izvezeno na zapadnoeuropska tržišta.
No, posao je brzo došao u slijepu ulicu: Rumunska vlada nije bila voljna ispoštovati svoje obaveza iz ugovora o otvaranju pogona u Craiovi, pa je Citroënu ostalo da pokuša povratiti investiciju kroz “kompenzaciju”.
Zato je redizajnirani i dotjerani rumunski Oltcit ponuđen i na zapadnoeuropskim tržištima, s originalnom značkom Citroëna, pod imenom Axel, po cijeni nižoj čak i od “spačeka”.
Svejedno, prodaja se mjerila na kašičicu, najviše zbog slabog kvaliteta rumunskog Citroëna. Kratko vrijeme rumunski Citroën prodavao se i na prostorima bivše Jugoslavije.
Do 1988. godine izrađeno je svega 60.184 primjeraka Oltcita/Exela, no među poklonicima marke sa “dvostrukim chevronom” ovaj model uživa kultni status kao “posljednji originalni Citroën” jer je razvijen prije nego je kompaniju preuzeo Peugeot.
Izvor: radiosarajevo.ba
Komentari korisnika: