Pridruži se! Like AutoSnova.com

Pratite najnovije informacije iz svijeta automobilizma.

NEKADA SU TO RADILI AMA BAŠ SVI: Zagrijavate li zimi još uvijek motor prije nego što krenete? Reviewed by Momizat on . Zimsko zagrijavanje automobila prije kretanja uobičajeni je ritual za mnoge vozače, ali je s tehničkog aspekta kod većine suvremenih vozila – potpuno nepotrebno Zimsko zagrijavanje automobila prije kretanja uobičajeni je ritual za mnoge vozače, ali je s tehničkog aspekta kod većine suvremenih vozila – potpuno nepotrebno Rating: 0

NEKADA SU TO RADILI AMA BAŠ SVI: Zagrijavate li zimi još uvijek motor prije nego što krenete?

Advertisement

Zimsko zagrijavanje automobila prije kretanja uobičajeni je ritual za mnoge vozače, ali je s tehničkog aspekta kod većine suvremenih vozila – potpuno nepotrebno. I ne samo to, zagrijavanje motora u mjestu kada su temperature zraka jako niske može čak i štetiti vašem automobilu.

zaledjeno-auto

Kada se temperature spuste ispod nule, kao što je to slučaj poslednjih dana, često ćemo u jutranjim satima čuti buku koja dolazi od automobila čiji motori rade “u leru”. Stručnjaci navode da je riječ o staroj navici koja datira iz vremena kada su svi automobili imali motore s rasplinjačima. Tada je zagrijavanje motora na niskim temperaturama zraka prije pokretanja vozila imalo smisla, piše Patch.

Danas svi noviji modeli imaju elektronsko ubrizgavanja goriva. Senzori mjere vanjsku temperaturu i sustav prilagođava rad motora pa se smatra da je dovoljno da motor radi samo 30-60 sekundi prije polaska. Nakon toga može se započeti s vožnjom jer će motor brže dostići radnu temperaturu ako je auto u pokretu, nego kada motor i dalje radi u leru.

Višestruka šteta

Kada zagrijavate motor u leru tijekom hladnih dana, ne samo što bez potrebe trošite gorivo, već se s određenih komponenti motora ispire ulje koje podmazuje pokretne dijelove i sprečava njihovo oštećenje.

Naime, benzinske motore pokreće mješavina zraka i raspršenih čestica goriva koje isparava. Zbog niskih zimskih temperatura benzin sporije isparava, pa automobil automatski kompenzira njegov manjak ubrizgavajući više goriva u mješavinu.

Jedna od karakteristika benzina je da je dobro otapalo, što dovodi do toga da ispire motorno ulje sa zidova cilindara motora, ako automobil zimi zagrijavate malo duže.

Navika da zagrijavamo motor automobila u mjestu datira iz vremena prije 1980-ih i korištenja rasplinjača. Nakon toga, umjesto rasplinjača počeli su se koristiti sustavi elektronskog ubrizgavanja goriva, tako da je zagrijavanje postalo suvišno, pa čak i štetno.

Inače, osim buke koju proizvodi rad motora u leru, a koja će uznemiriti većinu susjeda, za okoliš su mnogo opasniji plinovi koje automobil ispušta tijekom produženog rada motora u mjestu.

Ugodnije nam je sjesti u toplo

Postoji još jedan važan razlog zašto zagrijavamo automobil prije polaska. Tijkom zime nam je ugodnije sjesti u toplu kabinu nego se smrzavati u vožnji dok se auto ne zagrije.

Iako je vrijeme potrebno za zagrijavanje putničke kabine kod suvremenih vozila kraće nego prije, a neki modeli imaju i grijače u sjedalima, mnogi i dalje voze starije automobile koji se sporije zagrijavaju.

Ipak, imajte na umu da nepotrebni rad vašeg automobila u leru direktno utječe na kvalitetu zraka kojeg udišete i da je bolje istrpjeti malo hladnoće nego dodatno zagađivati zrak koji ionako nije neka visoka kvaliteta.

Što se tiče zamagljenih i zaleđenih stakala na vozilu, uvijek možete najprije upotrijebiti “magičnu krpu” i strugalicu leda, prije nego što se usput zrak iz ventilacijskih otvora dovoljno zagrije i dovrši posao.

Izvor: net.hr

Komentari korisnika: