Ovako izgleda 9 najopasnijih i najkrivudavijih puteva na svijetu
Vožnja po krivudavim putevima sa dobrim automobilom svakako je uzbudljiva stvar, međutim, takvi putevi često znaju da budu mnogo teže savladive prepreke nego što se na prvi pogled čini.
Upoznajte 9 najopasnijih i najkrivudavijih puteva svijeta:
1. Kol de Turini, Francuska
Kol de Turini nalazi se na oko 1.6 km nadmorske visine i predstavlja planinski prolaz u Alpima na jugu Francuske. Takođe je dio 32 km dugačke reli staze na kojoj se održava Monte Karlo WRC Reli. Staza ima ukupno četiri lakat krivine i dovoljno pravolinijskog puta za ubrzanje od 180 km/h. Ovaj put je jedan od najuzbudljivih puteva ne svijetu.
Imali smo prilike da ga vidimo u prvoj epizodi 10. serijala Top Gear-a, kada je famozna trojka bila u potrazi za najboljim putevima za vožnju na svijetu. Na najvišoj tački Kol de Turini visok je 1.607 metara. Na sjeveru Kol de Turini započinje fascinirajućom serijom lakat krivina, a završava se kao klanac, sa divljom rijekom na lijevoj i raskošnim kamenim zidom na desnoj strani.
2. Put Stelvio, Italija
Stelvio se nalazi u Istočnim Alpima u Italiji. Ovaj planinski put je smješten na 2.7 km nadmorske visine i predstavlja izazov za vozače zbog svojih 48 lakat krivina i sa ekstreminm suženjima u određenim djelovima, kao i mjestimično izuzetno strmim nagibima. Sa visinom od 2.757 m, ovo je najveći asfaltiran planinski prolaz u Istočnim Alpima i drugi najveći u Alpima, odmah poslije 2.770 metara visokog Kol de l’Iserana. Iako nije opasan kao ostali putevi sa ove liste, svakako je vrlo uzbudljiv za vožnju. Najteža i najspektakularnija dionica je sa Prato strane. Ovaj planinski prolaz je jedan od najboljih kontinuiranih lakat puteva na svetu.
3. Leh–Manali autoput, Indija
Leh Manali autoput nalazi se u Indiji i proteže duž 478 km u himalajskom planinskom vijencu. Presjeca neke od najvećih planinskih prolaza na svijetu, u rasponu od 3.2 do 4.8 metara nadmorske vidine. Leh Manali predstavlja jedan od najkomplikovanijih i najizazovnijih puteva na svijetu, sa snijegom, klizištima i terenima koji putovanje čine izuzetno teškim za sva vozila bez pogona na sva četiri točka. Put je napravljen i održavan od strane indijske vojske.
4. Puksi vijadukt, Šangaj
Ovo je jedna od najprometnijih i najvećih petlji u Šangaju na kojoj svakog sata saobraća na stotine vozila. Ima 5 nivoa mostova koji spajaju dva najprometnija gradska puta, usmjeravajući vozila bez previše gužve.
5. Petlja sudije Harija Pregersona, Los Anđeles
Ova petlja nazvana je po Hariju Pregersonu, federalnom sudiji koji je najduže obavljao tu dužnost. Nalazi se u Los Anđelesu u Kaliforniji i predstavlja najkomplikovaniju petlju u cijeloj državi. Ima ulaz i izlaz iz svih pravaca između puteva I-105 i I-110.
Okružena je mostovima sa kojima tvori čitavu mrežu puteva koji omogućavaju neometan protok saobraćaja na oba međudržavna puta. Ova petlja otvorena je 1993. godine. Predstavlja petlju četvrtog nivoa sa prolazom koji može biti otvoren za teretna vozila.
6. Grejveli Hil petlja, Birmingem, Velika Britanija
Grejveli Hil petlja popularno je nazvana ”Špageti raskrsnica” i predstavlja šestu raskrsnicu na M6 autoputu, gdje se uključuje na A38 Aston autoput u Birmingemu u Velikoj Britaniji. Ime ”Špageti raskrsnica” dao joj je Roj Smit, novinar iz ”Birmingem Ivning Mejla”, sedamdesetih godina prošlog vijeka. Pogled iz vazduha slikovito objašnjava zašto je dobila takvo ime.
Obuhvata površinu od 1.200 ari, ima ukupno 18 pravaca i uključuje 4 km uključenja. Ima ukupno 6 različitih nivoa sa 559 betonskih stubova, koji dosežu visinu i do 24.4 m. Inžinjeri moraju da se penju na visinu i preko 20 km kako bi uskladili rad 2 željezničke linije, 3 kanala i 2 rijeke. Ovo je najkompleksnija petlja u čitavoj Velikoj Britaniji.
7. Trolstigen u Norveškoj
Čuveni fjordovi u Norveškoj imaju mnogo puteva koji privlače turiste. Najupečatljiviji među njima je Trolstigen, koji je zapravo čitava serija puteva sa kojih se prostire pogled na nekoliko vodopada. Riječ ”trolstigen” u prijevodu znači Trolove merdevine (trol je biće iz norveške mitologije). Put koji ispunjava sigurnosne standarde ipak zahtjeva mnogo koncentracije i vozačkog umijeća kako bi se prešao.
Vrtoglavi usponi, česte lakat krivine i izuzetno uske dionice puta ne ostavljaju prostora za grešku. Put je povremeno toliko uzak da ostavlja jako malo ili čak nimalo mjesta za obilaženje i preticanje. Put je dorađen 2005. godine zbog čestih odrona. Ipak, kada dospijete na vrh, shvatite da je vrijedilo truda, jer je pogled veličanstven. Tu se nalazi vidikovac koji obezbjeđuje pogled na put i Stigfosen vodopad koji je dugačak 320 metara i sliva se sa jedne strane planine.
8. Los Karakoles prolaz u Andima
Ovaj put prolazi kroz Andreas planine na putu između Čilea i Argentine. Los Karakoles je zapravo čitava serija surovih puteva na ekstremno strmom terenu. Put ima mnogo nagiba i lakat krivina bez ikakvih sigurnosnih ograda. Put je tokom najvećeg dijela godine prekriven snijegom, koji zajedno sa ostalim vremenskim uslovima testira strpljenje i snalažljivost svakog vozača.
Ipak, put se redovno održava i nema visoke stope saobraćajnih nesreća sa smrtnim ishodom. Teretna vozila i turistički dabldekeri prolaze ovuda svakodnevno, a oni koji su imali prilike da se provozaju na ovaj način kažu da je to zaista zanimljivo iskustvo.
9. Lisebotn put, Norveška
Ovaj most se smatra najinteresantnijim za prolaz na četiri točka, ali nije rijetkost ni da ga pohode pješaci na uređenim šetalištima koja se nalaze u ovoj oblasti. Ovo mjesto smatra se najuzbudljivijim u čitavoj Evropi. Njegov početak je izuzetno uzak, okružen strmim stijenama norveškog Lisefjorda. Ima 27 petlji i na samom kraju 1.1 km dug tunel sa tri trake.
Posljednjih 30 km ovog puta su pravi roler-koster. Uzak je ali ima savršenu površinu i konstantno krivuda lijevo-desno. Ukoliko imate priliku za vožnju motociklom u Norveškoj, ovo je nešto što se nipošto ne smije propustiti.
Izvor: www.totalcar.rs
Komentari korisnika: