Podaci o vodećim svjetskim proizvođačima za nevjericu
Sintetizovali smo podatke o broju radnika, broju prodatih vozila, kao i odnosu između ove dve kategorije za vodeće nemačke, japanske, francuske i korejske proizvođače automobila.
Prilkom njihovog tumačenja, treba imati u vidu da nisu analizirane marke unutar poslovnih grupacija (tamo gde ih ima više), nego se cifre odnose na privredna društva kao celinu.
Što se tiče prodajnih brojki, one obuhvataju putničke automobile i laka komercijalna vozila, dok je broj radnika preuzet iz zvaničnih finansijskih izveštaja za 2017. godinu, ili sa drugih javno dostupnih izvora.
Iako postoji mogućnost, uprkos svom trudu, da neke cifre ne korespondiraju do detalja sa preciznim, veoma je izvesno da to ne utiče na zaključke koji se nameću iz priložene tabele.
Ono što prvo upada u oči je da tri nemačka proizvođača zapošljavaju, po prvi put u istoriji, više od milion radnih ljudi, širom sveta. Po tom kriterijumu, najbliže su im se primakle japanske kolege, dok je broj radno angažovanih lica u francuskoj, a posebno korejskoj konkurenciji, drastično manji.
Kada se podaci o broju zaposlenih stave u odnos sa prodajnim brojkama (koje ne uključuju teške kamione i autobuse), slika se menja. Japanski proizvođači su izrazito dominantni, a prodaja njihovih vozila premašuje po volumenu, nemačku i francusku, zbirno uzevši.
Pitanje je šta dovodi do toga da japanski, pa evo vidimo i korejski proizvođači automobila uspeju da prodaju toliko veći broj automobila po jednom zaposlenom radniku, u odnosu na kolege iz Nemačke, sve i uz uvažavanje činjenice da prodaja luksuznih marki, koje imaju značajan udeo u proizvodnji nemačkih giganata, ne mogu da se mere po obimu prodaje sa velikoserijskim?
Sa izuzetkom Daimlera, gde verujemo da je značajan broj radne snage angažovan u proizvodnji kategorija vozila koja nisu uključena u statistiku, razlike koje se javljaju mogu da indikuju veći stepen angažovanja lica koja nisu u stalnom radnom odnous kod azijskih proizvođača, a jesu kod nemačkih, ili se pak razlika može odnositi na drastično varirajuće nivoe produktivnosti, što nam je poprilično malo verovatno u eri kada jedna ista grupa proizvođača proizvodne opreme za proizvodnju vozila, pratećg softvera, pa i dobavljača za komponente koje čine 80% novog automobila, dominira na globalnom nivou.
Šta god da bilo, možda Renault-Nissan alijansa proda najviše vozila u zbiru, možda Volkswagen grupa ima najviše zaposlenih, ali Toyota postiže približne prodajne rezultate njima, uz značajno manji broj angažovanih ljudi.
Izvor: autorepublika.com
Komentari korisnika: