Alternativna goriva troše više vode nego fosilna goriva
Kada se glorifikuje neka stvar, ljudi obično nisu u potpunosti objektivni u vezi sa njom. Ponekad, ne vidimo očigledne činjenice, koje zbog „prevelikog oduševljenja“ promiču našoj percepciji. Međutim, naučnici su ti koji su večiti skeptici i ljubitelji istine, pa čak i kada to nije „politički korektno“ ili „prikladno“.
Kada se nešto ispostavi netačnim, ne znači da se radi o neuspehu, već to treba shvatiti kao ukazivanje na sledeći korak u cilju rešavanja problema.
Analiza životnog ciklusa (LCA) različitih alternativnih goriva istraživača iz Argonne National Laboratory, pokazala je da ona troše više vode nego fosilna goriva. Na papiru (objavljeno u „Energy & Environment Science“), upoređeni su benzin, dizel, zemni gas, električna energija iz različitih izvora, biodizel, etanol i vodonik iz različitih izvora.
U svakoj od predloženih solucija postoji neophodan kompromis kada su u pitanju ekološki problemi sa kojima se suočavamo.
Električna energija je glavna potpora za korišćenje vode, dok se energija vetra koristi najmanje. Struja iz elektrana u najvećoj meri troši vodu (19,185 l/km) kroz isparavanje u rezervoarima. CNG (59 l/km) je mali potrošač vode. Prate ga dizel (154 l/km), benzin (166 l/km), a zatim električna struja iz zemnog gasa (284 l/km). Biodizel (2.424 l/km) i etanol (1.933 l/km) troše najviše vode kroz svoj životni ciklus posle hidroelektrana. Komprimovani vodonik je negde u sredini, sa 400 do 496 l/km u zavisnosti od izvora. Električna energija dobijena iz uglja koristi 659 l/km, dok nuklearna energija koristi 779 l/km.
Dok je potrošnja vode samo jedan od parametara po kojima može da se meri efikasnost nekog goriva u odnosu na neko drugo, rezultati LCA studije su podsetnik da u svakoj predloženoj soluciji postoje i dobre i loše strane u ekološkom smislu. Naravno, ovo proučavanje jeste ograničeno u svom domenu. Ne pokazuje do koje mere fosilna goriva štete kvalitetu vode, već samo meri potrošnju. Jasno je da postoje mnogo gore stvari koje možemo da uradimo životnoj okolini od potrošnje vode, što je razlog potrage za alternativnim izvorima energije, koji bi zamenili fosilna goriva. Ono što nam je neophodno je da budemo budni i svesni posledica, da minimizujemo negativne efekte i pokušamo da sagledamo u potpunosti stvari sa kako sa pozitivnog, tako i negativnog aspekta da bi se ostvarile najbolje moguće beneficije. Prednosti alternativnih goriva su brojne, i ukoliko bi se smanjila količina vode koja se troši da bi ih dobili i koristili, tim bolje.
Fosilna ili alternativna goriva, pitanje je sada?
Izvor: vrelegume.rs
Komentari korisnika: