Pridruži se! Like AutoSnova.com

Pratite najnovije informacije iz svijeta automobilizma.

Tesla Model S ‘prljaviji’ od benzinca Reviewed by Momizat on . Istraživanje obavljeno u MIT pokazalo je da Tesla S u svom životom ciklusu emituje više CO2 od benzinskog automobila A segment. Koliko su automobili sa električ Istraživanje obavljeno u MIT pokazalo je da Tesla S u svom životom ciklusu emituje više CO2 od benzinskog automobila A segment. Koliko su automobili sa električ Rating: 0

Tesla Model S ‘prljaviji’ od benzinca

Advertisement

Istraživanje obavljeno u MIT pokazalo je da Tesla S u svom životom ciklusu emituje više CO2 od benzinskog automobila A segment.

tesla s 60

Koliko su automobili sa električnim pogonom stvarno čisti? Snažan globalni lobi koji se zalaže za elektrifikaciju saobraćaja tvrdi da će se uvođenjem automobila na električni pogon očistiti atmosfera i sačuvati ono što se još sačuvati može. Međutim, da li je baš tako? Električno vozilo (EV) je čisto dok kada se kreće, međutim, koliko je stvarno čisto u svom celom životnom ciklusu, u koji je uključena njegova izrada, ekploatacija, i na kraju života reciklaža?

Prema istraživanju koje je obavljeno u MIT ( Massachusetts Institute of Technology) pokazalo je da Tesla Model S u svom životnom ciklusu emituje više CO2 nego Mitsubishi Mirage (mali ekonomičan model koji je evoluirao iz Colta) sa benzinskim motorom. Istraživači sa MIT-a analizirali su celokupnu emisiju CO2 za modele Tesla Model S, Motsubishi Mirage i BMW 750 xDrive, i došli do iznenađujućih rezultata. U toku svog životnog veka, Tesla Model S emituje 226g/km, Serija 7 385g/km, dok Mitsubishi Mirage emituje samo 192g/km.

Naučnici MIT-a su u merenju uzeli u obzir energiju koja se uloži u proizvodnji vozila i emisiju CO2 u tom procesu, kao i reciklažu na kraju životnog veka vozila. Takođe, u merenje je kalkulisana i emisija CO2 kako potrošnjom goriva u vožnji, tako i emisijom CO2 u proizvodnji električne energije.

U zaključku istraživanja konstatovan je izrazit uticaj veličine električnog vozila i njegovih baterija ne emisiju CO2. Proces iskopavanja i prerade Litijuma je ocenjen kao velik izvor CO2, i industrija koja prlja životnu okolinu. Potreba za većim vozilima i većom autonomijom podrazumeva i veću masu vozila i srazmerno veće baterije, što znači i veće potrebe za Litijumom i Kobaltom.

Istraživači sa MIT-a saopštavajući rezultate ogradili su se da se oni odnose na regiju srednjeg zapada Amerike i specifičnosti proizvodnje električne energije. Isto tako, u zaključku istraživanja, tim naučnika je naglasio da nikako ne želi da omalovaži ili ocrni pozitivne uticaje električnih vozila, i dodao da su hibridna i električna vozila bolja od vozila sa motorima sa unutrašnjim motorima, naročito u zonama sa intenzivnim saobraćajem i emisijom otrovnih izduvnih gasova.

Izvor: Dmotion.rs

Komentari korisnika: