Toyota pravi revoluciju u tehnologiji baterija
Toyota stavlja fokus na problem autonomije i baterija, kada su električna vozila u pitanju.
Japanska kompanija je potencijalno napravila veliku revoluciju u tehnologiji baterija, i tvrdi da će to dovesti do značajnog povećanja voze autonomije hibridnih i električnih auotmobila, kao i trajnosti baterija. Velika većina današnjih hibrida i EV modela koristi litijum-jonske baterije. Litijumski joni su sadržani u elektrolitima baterije i teku između katode i anode, proizvodeći električnu struju – od katode ka anodi tokom punjenja i od anode ka katodi za vreme eksploatacije.
Dok su litijumski joni mnogo efikasniji od ostalih supstanci, oni su skloni „devijaciji“, nepravilnom kretanju i usporavanju, što remeti tok jona, limitirajući na taj način autonomiju i redukujući životni vek baterije.
Mada je ovaj fenomen dobro poznat, nikada nije bio dovoljno proučen… do sada. Sarađujući sa laboratorijom koja se finansira iz javnih sredstava i četiri univerziteta u Japanu, Toyota je bila u prilici da prouči i analizira jonsku devijaciju.
„Litijum-jonska baterija predstavlja ključnu tehnologiju za elektrifikaciju automobila i jasna je potreba da se ona unapređuje, kao i njene performanse“, rekao je Hisao Jamašige, Toyotin istraživač.
Toyota veruje da može naučene lekcije da primeni na unapređenje autonomije i životnog veka baterije do 15 odsto. Ograničena autonomija često predstavlja glavnu prepreku kada je reč o masovnoj proizvodnji električnih vozila.
Toyota se dugo opirala razvoju čisto električnih vozila, preferirajući drugi, hibridni vid, kao i gorivne ćelije. Međutim, nedavno je promenjen kurs i najavljen je veliki pomak ka razvoju električnih modela, koji će na tržište stupiti 2020. godine. Cilj je bila autonomija od 300 kilometara, ali bi ta brojka mogla biti revidirana nakon novih otkrića.
Kompanija nije navela vreme početka primene nove tehnologije niti da li namerava da je podeli sa „ostatkom sveta“.
Izvor: vrelegume.rs
Komentari korisnika: