Bentley Hybrid Concept
Najavom hibridnog modela, Bentley ovoj tehnologiji daje poseban značaj, a ona će očigledno u narednim godinama biti nezaobilazna u svim automobilskim kategorijama.
Opšta pomama za hibridnom tehnologijom ne jenjava. Ovom trendu nisu odoljeli ni proizvođači koji tradiciju prate po svaku cijenu. Danas čak i u ponudi Ferrarija mogu da se pronađu modeli koji se oslanjaju na hibridni koncept. Italijanski proizvođač donekle može da se pravda time da je to preuzeto iz Formule 1, ali nedavna promocija Bentleyevog hibridnog koncepta dodatno podgrijeva tvrdnje da uskoro neće postojati nijedan proizvođač bez bar jednog hibridnog modela u ponudi.
Da li je ovaj trend opravdan i da li zaista utiče smanjenju ukupnog zagađenja, ili je riječ o čistom pomodarstvu, pokazaće vrijeme… Ipak, možda ne bi bilo loše kada bi neka nezavisna institucija napravila istraživanje koliko su hibridni automobili zaista čisti. Koliko se ugljendioksida oslobodi tokom proizvodnje jednog hibrida, a tek šta biva sa baterijom kada se završi svoj životni ciklus? Koliko košta njena reciklaža i da li sve to niska potrošnja samog hibrida može da kompenzuje…?
No, da se vratimo na temu… Još jedan hibrid je najavljen, i to u najvišoj klasi. Studija koju je Bentley promovisao na Salonu automobila u Pekingu, za sada nije planirana za serijsku proizvodnju, već predstavlja “probni poligon” za serijski “Plag-In” hibrid koji će se do kraja 2017. godine naći u serijskoj proizvodnji, i to u formi Bentleyjevog SUV modela. Kao osnova za razvoj prve hibridne studije poslužio je model Mulsanne. Svaki proizvođač na neki način hibridne modele želi da odvoji od standardnih, da se zahvaljujući nekom detalju razlikuju.
Obično se koriste plava ili zelena boja koje asociraju na ekologiju, ali su se u Bentley-u odlučili za detalje u boji bakra. Veza između bakra i električne energije je jasna, a boja ovog metala se definitivno bolje uklapa sa elegantnim imidžom Bentleya, nego, na primjer, fluorescentno zelene aplikacije. U bakarnoj boji su bočne lajsne, prednji gril, kočiona klješta, pa i detalji unutar svjetlosnih grupa. Bakarni motivi su vidljivi i u kabini na brojnim mjestima, a čak je i konac na nekoliko štepova u bakarnoj nijansi. Ako se tome dodaju “Hybrid” potpisi, na tome se i razlika u odnosu na klasičnog Mulsanne završava.
Iz Bentley-a odlučno poručuju da “Plug-In” hibridna tehnologija predstavlja savršenu dopunu tradiciji koju ovaj brend decenijama gradi. Naravno, u pitanju je demagogija i način da se opravda novi vid komercijalizacije brenda i izlaženja u susret potražnji tržišta, ali ne u potpunosti bez osnova. Jer će “Plug-In” hibridna tehnologija omogućiti Bentleyevim modelima neke zaista zanimljive sposobnosti. Prva je bešumno kretanje pri manjim brzinama i na parkinzima.
Dodatni elektromotor će poboljšati performanse teških limuzina, a ne treba zaboraviti i smanjenje potrošnje i emisije izduvnih gasova. Iako posljednje dvije prednosti nisu od suštinskog značaja za brend kao što je Bentley, nisu ni zanemarljive, jer prema prvim procjenama stručnjaka britanske kompanije, automobili će raspolagati sa 25 odsto više snage, uz smanjenje potrošnje i emisije ugljendioksida za nevjerovatnih 70 procenata. Moguća je vožnja i u čisto električnom modu, koja dozvoljava prevaljivanje oko 50 kilometara, što je dovoljno za dnevne gradske relacije.
Činjenica je da su kupci Bentley ili Rolls-Royce automobila prilično konzervativni i da teško prihvataju tako velike inovacije, ali jednog dana možda ćemo se sa podsmjehom sjećati toga kako je nekome uopšte padalo na pamet da kritikuje “Plug-In” hibridnu tehnologiju kada je ova klasa automobila u pitanju. Prema trenutnim procjenama Bentleyevih stručnjaka, do kraja ove decenije, čak 90 odsto proizvedenih automobila ovog brenda biće dostupno i u hibridnoj tehnologiji.
Izvor: topspeed.rs
Komentari korisnika: