Pridruži se! Like AutoSnova.com

Pratite najnovije informacije iz svijeta automobilizma.

Toyota najavila futuristički MPV s gorivnim ćelijama Reviewed by Momizat on . Na salonu u Tokiju (25. listopada do 5. studenog) Toyota je prikazala neobičan, atraktivan crossover, dugačak 483, širok 195 i visok 165 cm, s pogonom vodikovim Na salonu u Tokiju (25. listopada do 5. studenog) Toyota je prikazala neobičan, atraktivan crossover, dugačak 483, širok 195 i visok 165 cm, s pogonom vodikovim Rating: 0

Toyota najavila futuristički MPV s gorivnim ćelijama

Advertisement

Na salonu u Tokiju (25. listopada do 5. studenog) Toyota je prikazala neobičan, atraktivan crossover, dugačak 483, širok 195 i visok 165 cm, s pogonom vodikovim gorivnim ćelijama. To je i pokazatelj kojim će se smjerom razvijati dizajn Toyotinih automobila. To je u osnovi elektromobil, koji se pokreće izmjeničnim AC elektromotorima, snage po 50 kW u kotačima.

toyota (1)

‘Tajna’ ovog automobila je u načinu na koji se proizvodi struja. Za to služe gorivne ćelije ‘fuel-cell’, koje su u osnovi protočne baterije te omogućuju jednostavnu i učinkovitu proizvodnju struje iz vodika. Uz korištenje alternativnog goriva – vodika – najveće su vrline u uzornom izgaranju i potpuno čistom ispuhu, jer iz ispušne cijevi izlazi samo vodena para.

Vodikov energetski izvor sastoji se od 200 gorivih ćelija, smještenih u četiri paketa. Svaka ćelija razdvojena je folijom presvučenom platinom. Folija je elektrolit, a platina katalizator. S jedne strane struji kisik (odnosno zrak), a okomito s druge vodik. U kemijskoj reakciji elektroni preskaču s atoma vodika na atome kisika.

toyota (2)

U paketu ćelija goriva platinirana folija razdvaja vodik i kisik, propuštajući samo pozitivno nabijene protone. Zaostali elektroni nabijaju elektricitetom grafitne ploče kroz koje struji vodik. Protoni na drugoj strani stvaraju pozitivan naboj. Tako se stvara razlika potencijala, odnosno električna energija koja se koristi za pogon elektromotora.

Dobivena istosmjerna struja se u inverterskom pretvaraču pretvara u izmjeničnu i tako napaja elektromotor Vodik se sprema u tri specijalna spremnika, ukupnog obujma 44 l, pri tlaku od 700 bara, što je dovoljno za 1000 km vožnje. Veliki je napredak napravljen u sustavu punjenja, pa se spremnici mogu napuniti za samo tri minute.

Izvor: autoportal.hr

Komentari korisnika: