Audi R18 2016. spreman za Le Mans
Za svoj nastup na „utrci svih utrka“ 24h Le Mansa i učešće u FIA World Endurance Championship (WEC) šampionatu 2016 u klasi LMP1, Audi je pripremio novi bolid sa oznakom Audi R18 e-tron quattro.
Radi se o redizajniranom vozilu koje sa svojim uspješnim prethodnikom ima malo zajedničkih tačaka. Nova je aerodinamika, nov je hibridni sistem i sistem rekuperacije energije, revidiran sistem vješanja, a tu su i nova sistemska rješenja. Ukratko, novi bolid ima bolju aerodinamiku, ima više snage i manju potrošnju goriva.
U skladu sa novim pravilima, potrošnja goriva je limitirana po krugu, pa je pripremljen novi hibridni sistem. Hibridni sistem čini već poznati V6 motor radne zapremine 4.000 ccm, sa cilindrima pod uglom od 120°, 4 ventila po cilindru, Garrett VTG turbopunjačem, što u konačnici oslobađa 514 KS i 850 Nm okretnog momenta. Snaga ovog motora sa prenosi na stražnje točkove putem 6-stepenog sekvencijalnog mjenjača i limited slip diferencijala.
Motor Generator Unit (MGU), zadužen je za prednje točkove, a čini ga Li-Ion baterijski blok kapaciteta preko 2 MJ, te motor/generator, koji isporučuje (limitirano) 300 kW preko limitad slip diferencijala, dok prilikom kočenja dopnjuje baterije maksimalnom snagom od 350 kW. Za hlađenje ovog sistema i njegove elektronike zadužen je poseban niskotemperaturni sistem hlađenja.
U centralnom dijelu bolida smješten je potpuno novi monocoque, kompozitne konstrukcije sa karbonskim vlaknima, sćastom aluminijskom jezgom i zylonskim bočnim panelima. Zbog novog monocoqua, revidiran je sistem sistem vješanja stražnjih točkova, dok je prednji potpuno redizajniran, sa pullrod sistemom i podesivim amortizerima. Za kočenje je i dalje zadužen dvokružni hidraulički sistem, a vozilo je postavljeno na nove OZ megnezijske felge, na kojima su gume Michelin dimenzija 31/71 – 18.
Već na prvi pogled vidljivo je da su proporcije bolida izmijenjene kako bi stvarao što manji otpor zraku. Prednji dio bolida je niži, „nos“ je pljosnatiji, te bolje usmjerava zrak između točkova. Optimiziran je protok zraka ispod bolida, te se efikasnije i sa manje gubitaka usmjerava prema bočnim „škrgama“ i stražnjem difuzoru. Posebna pažnja posvećena je bočnim površianama, koje su čak za 45% veće u odnosu na prethodnika.
U skladu sa pravilima, bolid je dugačak 4.650, širok 1.900, visok 1.050 mm, ima (minimalnu) masu od 875 kg i rezervoar za gorivo zapremine 49,9 l.
Izvor: carlander.ba
Komentari korisnika: