Pridruži se! Like AutoSnova.com

Pratite najnovije informacije iz svijeta automobilizma.

Raikkonen i Alonso kažnjeni; Mercedes osigurao konstruktorski naslov Reviewed by Momizat on . Mercedes je na VN Rusije imao priliku obraniti konstruktorski naslov ako bi njihova momčad osvojila tri boda više od Ferrarija, ali odustajanje Nice Rosberga je Mercedes je na VN Rusije imao priliku obraniti konstruktorski naslov ako bi njihova momčad osvojila tri boda više od Ferrarija, ali odustajanje Nice Rosberga je Rating: 0

Raikkonen i Alonso kažnjeni; Mercedes osigurao konstruktorski naslov

Mercedes je na VN Rusije imao priliku obraniti konstruktorski naslov ako bi njihova momčad osvojila tri boda više od Ferrarija, ali odustajanje Nice Rosberga je pokvarilo veselje aktualnim svjetskim prvacima za vrijeme trajanja utrke. Lewis Hamilton je slavio, ali Ferrarijevi vozači su ciljem prošli kao drugi i peti, što je ekipi iz Maranella dodijelilo više bodova nego njihovim rivalima.

hamilton-sochi-2015

Međutim, Kimi Raikkonen je u posljednjem krugu utrke izazvao incident s Valtterijem Bottasom, suci su ga nakon istrage proglasili krivim te su mu dodijelili stop/go kaznu od 10 sekundi. Budući da ju nije mogao odraditi, dodano mu je 30 sekundi na ostvareno vrijeme. Osim ovoga, dodijeljena su mu i tri kaznena boda, a to su mu jedini bodovi u posljednjih 12 mjeseci. Finac je tako s petog pao na osmo mjesto pa je Mercedes osvojio tri boda više od Ferrarija – baš onoliko koliko je bilo potrebno da i u 2015. osiguraju konstruktorsku titulu.

Njemačka momčad je drugu godinu zaredom dominirala sezonom i osvojila naslov svjetskih prvaka. Njihovi vozači su slavili na 12 od trenutno održanih 15 utrka. U poretku konstruktora sada imaju 531 bod, dok je drugoplasirani Ferrari osvojio 359 bodova.

Osim Raikkonena, kažnjen je i Fernando Alonso i to s pet sekundi nakon što je u nekoliko navrata odlazio izvan granica staze (na što ga je tijekom utrke upozorila momčad preko radija). Španjolac je tako izgubio jednu poziciju i jedan bod te je pao na 11. mjesto. Poziciju i bod je zaradio Max Verstappen u Toro Rossu.

1 Hamilton Mercedes 53 1h 37:11.024
2 Vettel Ferrari 53 + 0:05.953
3 Perez Force India 53 + 0:28.918
4 Massa Williams 53 + 0:38.831
5 Kvjat Red Bull 53 + 0:47.566
6 Nasr Sauber 53 + 0:56.508
7 Maldonado Lotus 53 + 1:01.088
8 Raikkonen Ferrari 53 + 0:42.358