Pridruži se! Like AutoSnova.com

Pratite najnovije informacije iz svijeta automobilizma.

Usporedba timskih kolega nakon prvog dijela sezone Reviewed by Momizat on . Četverotjedna pauza između VN Mađarske i VN Belgije je pravo vrijeme da obratimo pažnju na duele među timskim kolegama u 2015. Nakon 10 održanih utrka ove sezon Četverotjedna pauza između VN Mađarske i VN Belgije je pravo vrijeme da obratimo pažnju na duele među timskim kolegama u 2015. Nakon 10 održanih utrka ove sezon Rating: 0

Usporedba timskih kolega nakon prvog dijela sezone

Četverotjedna pauza između VN Mađarske i VN Belgije je pravo vrijeme da obratimo pažnju na duele među timskim kolegama u 2015. Nakon 10 održanih utrka ove sezone, u pojedinim momčadima se i dalje vodi tijesna borba za ‘prevlast’, dok je kod drugih situacija uvjerljiva za jednog vozača.

f1-2015-season

U nastavku teksta ćemo pogledati kako svaki vozač stoji u usporedbi s kolegom sa suprotne strane garaže. Također, osvrnut ćemo se i na prošlogodišnje rezultate te ćemo ih usporediti s onima iz ove godine.

Vozaču se dodjeljuje bod ako je ostvario bolji kvalifikacijski rezultat ili ako je utrku završio bolje plasiran nego njegov momčadski kolega. Kada je riječ o kvalifikacijama, uzima se u obzir posljednja runda u kojoj su oba vozača postavila vrijeme. Kada je riječ o utrkama, u obzir se uzimaju samo one utrke u kojima su oba vozača prošla ciljem.

Mercedes – 383 boda

Aktualni svjetski prvak Lewis Hamilton i ove godine borbu za naslov svjetskog prvaka vodi sa svojim timskim kolegom Nicom Rosbergom. Blaga bodovna prednost je u Lewisovim rukama, koji je do sada osvojio 202 boda, što je 52.74% Mercedesovih bodova (54.78% na kraju 2014.).

Nico Rosberg je prošle godine bio bolji u kvalifikacijama u omjeru 11:7 te je njegova prosječna kvalifikacijska prednost iznosila 0.186 s. Međutim, Nijemac ove godine ne može parirati Hamiltonu; svjetski prvak je uvjerljiv s 9:1.

Kada je riječ o najbržim krugovima u utrci, Hamilton je također bolji, a omjer iznosi 4:2.

Ferrari – 236 bodova

Oba Ferrarijeva vozača su prošle godine imala lošiji skor od svojih timskih kolega, bilo da se radi o kvalifikacijama ili utrkama. Međutim, Sebastian Vettel je iskoristio prednosti vrlo dobrog SF15-T te je pokazao puno bolju formu ove godine, što se ne može reći za njegovog momčadskog kolegu Kimija Raikkonena. Četverostruki svjetski prvak je do ovog trenutka osvojio 160 bodova, što je 67.80% onoga što je talijanska momčad osvojila u prvom dijelu sezone.

Finac je u nečemu ipak bolji od svog timskog kolege, a to su najbrži krugovi u utrkama; Kimi vodi s 2:0.

Vettel Raikkonen
Kvalifikacije 8 2
Utrke 5 2
u kvalifikacijama -0.561 +0.561
Odustajanja 0 3

Williams – 151 bod

Razlika između Valtterija Bottasa i Felipea Masse nije tako velika kao što je bila prošle sezone. Finac ima samo tri boda više od Brazilca, ali valja imati na umu da Bottas nije nastupio na VN Australije. Valtteri je osvojio 77 bodova, što je 51% momčadskih bodova (58.13% u 2014.).

Bottas je prošle godine bio bolji i u kvalifikacijama u omjeru 12:7, a prosječna prednost je iznosila 0.426 sekundi. Massa je ubacio u višu brzinu pa sada u kvalifikacijama vodi u omjeru 6:4.

Bottas Massa
Kvalifikacije 4 6
Utrke 5 4
u kvalifikacijama -0.087 +0.087
Odustajanja 1 0

Red Bull – 96 bodova

Daniel Ricciardo i Daniil Kvjat su prošle sezone bili veoma dobri u kvalifikacijama; Australac je u omjeru 12:7 bio bolji od Vettela, a mladi Rus isto toliko od Vergnea. Ove sezone omjer je podjednak jer je Kvjat popravio formu nakon problema s početka sezone.

Ricciardo je do sada osvojio 51 bod (6 više od Kvjata), što je 53.13% momčadskih bodova. Osim toga, može se pohvaliti i s dva najbrža kruga u utrkama.

Ricciardo Kvjat
Kvalifikacije 6 4
Utrke 3 4
u kvalifikacijama -0.210 +0.210
Odustajanja 1 2

Force India – 39

Nico Hulkenberg i ove godine osvaja više bodova od timskog kolege Sergija Pereza. Nijemac je nakon 10 utrka osvojio 24 boda, 9 više od Pereza, odnosno 61.54% bodova indijske ekipe (61.93% u 2014.).

Nico je prošlogodišnje kvalifikacije također odradio bolje od Pereza, i to u omjeru 12:7, a prosječna prednost je iznosila 0.473 s. Nedavni pobjednik Le Mansa nastavlja u istom ritmu; nakon 10 utrka u 2015., momčadskog kolegu je u kvalifikacijama pobijedio osam puta.

Hulkenberg Perez
Utrke 4 4
u kvalifikacijama -0.323 +0.323
Odustajanja 2 1

Lotus – 35 bodova

Romain Grosjean i ove godine nastavlja sa svojom dominacijom nad momčadskim kolegom Pastorom Maldonadom. Iako je nekoliko puta svoje dužnosti na prvom slobodnom treningu prepustio Jolyonu Palmeru, to nije utjecalo na nastavak njegovog trkaćeg vikenda. Romain je do sada osvojio 23 boda, odnosno 65.71% Lotusovih bodova (80% u 2014.).

Kada je riječ o kvalifikacijama, Grosjean je ponovno uvjerljiv. Prošle sezone je dobio Maldonada u omjeru 11:4 (prosječna prednost u kvalifikacijama 0.676 s), a ove godine to izgleda još bolje.

Grosjean Maldonado
Utrke 2 1
u kvalifikacijama -0.397 +0.397
Odustajanja 3 6

Toro Rosso – 31

Najmlađa vozačka postava u povijesti momčadi iz Faenze odrađuje odličan posao. Iako postoji dojam da je Max Verstappen impresionirao malo više od tri godine starijeg Carlosa Sainza, brojke ne govore tako. Ipak, Nizozemac je osvojio 22 boda, što je 70.97% bodova Toro Rossa.

Kada je riječ o kvalifikacijama, prednost ima Sainz.

Verstappen Sainz
Utrke 1 2
u kvalifikacijama -0.184 +0.184
Odustajanja 4 4

Sauber – 22 boda

Felipe Nasr je ostavio puno bolji dojam od timskog kolege Marcusa Ericssona, iako mu je ovo prva godina u Formuli 1. Brazilac je nakon 10 utrka osvojio 16 bodova, odnosno 72.73% bodova svoje momčadi. Kada je riječ o kvalifikacijama, razlika je dosta manja.

Nasr Ericsson
Utrke 6 2
u kvalifikacijama -0.130 +0.130
Odustajanja 1 1

McLaren – 17 bodova

Vozači McLaren Honde su imali velikih problema s pouzdanosti svojih bolida, bez obzira radi li se o slobodnim treninzima, kvalifikacijama ili utrkama. Fernando Alonso se ipak bolje snašao te je osvojio 11 bodova, što je 64.71% bodova momčadi. Španjolac je prednost zadržao i u kvalifikacijama.

U prvoj utrci Alonsa je mijenjao Kevin Magnussen, a Danac je izgubio kvalifikacijski okršaj s Buttonom. Iz utrke je odustao.

Alonso Button
Kvalifikacije 4 3
Utrke 2 0
u kvalifikacijama +1.287 -1.287
Odustajanja 5 5

Manor – 0 bodova

Teška godina Manor Marussije nakon izlaska iz stečaja i povratka na staze. Propustili su prvu utrku sezone, a njihovi vozači još nisu osvojili bodove. Ipak, Roberto Merhi je bolje plasiran od Willa Stevensa te drži predzadnje mjesto u poretku vozača.